Na dôchodok v II. pilieri si sporte v akciovom, alebo indexovom fonde

Autor: Matej Varga | 18.6.2018 o 13:58 | (upravené 18.6.2018 o 15:58) Karma článku: 2,33 | Prečítané:  2381x

Prílišná opatrnosť sa najmä mladým ľuďom môže vypomstiť. Čo však môže byť zlé na tom, ak si chceme sporiť peniaze na dôchodok bez rizika, že o ne prídeme?

Pri dlhodobom sporení na dôchodok môžu peniaze pri nízkom zhodnotení postupne strácať svoju hodnotu kvôli inflácii. Paradoxne sú tak z dlhodobého hľadiska a z pohľadu reálnej hodnoty konzervatívne investície v garantovaných dlhopisových fondoch vystavené väčšiemu riziku, než tie ktoré sú investované do dynamicky sa vyvíjajúcich negarantovaných akciových, či indexových dôchodkových fondov. Pritom viac než 77 % úspor sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri sa stále nachádza práve v garantovaných dlhopisových fondoch. (viď. https://druhypilier.sme.sk/)

Ak si aj nasporíme počas niekoľkých dekád napríklad 40-tisíc eur, ich hodnota v porovnaní s obdobím, keď sme sporiť začali, môže byť o niekoľko tisíc menej. Je to dôsledok pôsobenia inflácie, ktorá by pri stabilite cenovej hladiny spotrebiteľského koša mala podľa centrálnych bánk v dlhodobom horizonte dosahovať úroveň ročného tempa rastu 2 %.

Pre lepšiu predstavivosť o inflácii, dôležitosti výberu dôchodkového fondu a možnom vývoji hodnoty úspor v II. pilieri si uveďme nasledujúci príklad:

Do druhého piliera na začiatku roka 2018 vstúpil 24-ročný absolvent vysokej školy Peter. Jeho nástupný plat je 1000 eur. Predpokladajme pre zjednodušenie príkladu, že jeho mzda bude narastať počas jeho kariéry každý rok o takmer 2 %, a bude zamestnaný po celú dobu až do dôchodkového veku. Do dôchodku pôjde vo veku 65 rokov, to znamená v roku 2058.

Petrove povinné odvody z hrubej mzdy v celkovej výške 18 % sa delia na dve časti. 13,5 % ostáva v I.  pilieri, a zvyšných 4,5 % Sociálna poisťovňa postupuje na jeho dôchodkový účet vo vybranej DSS. Časť odvodu, ktorý Sociálna poisťovňa postúpi do II. piliera ho pritom nestojí nič navyše, odvody ostávajú rovnaké ako pre ľudí, ktorí do II. piliera nikdy nevstúpili.

Do roku 2024 bude postupne narastať časť, ktorú Sociálna poisťovňa postupuje do DSS za sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri zo súčasných 4,5 % každý rok o 0,25 percentuálnych bodov, až kým nedosiahne úroveň 6 %. To je dobrá správa aj pre Petra. Jeho pravidelné investície do vybraného dôchodkového fondu sa budú zvyšovať nielen vplyvom nárastu jeho mzdy, ale aj vyšším pomerom prerozdelenia odvodov Sociálnou poisťovňou do DSS,

Celková výška odvodov, ktoré za Petra Sociálna poisťovňa postúpi do II. piliera dosiahne za 41 rokov, pri spomínaných predpokladoch, hodnotu 43 697,41 eur. V reálnom vyjadrení, pokiaľ sa inflácia v priemere udrží tesne pod 2 % ročným tempom rastu, bude ich hodnota len 31 563,79 eur. Petrovým cieľom by teda malo byť nielen dosiahnuť nejaké zhodnotenie nad úroveň inflácie, ale čo najvyššie zhodnotenie. Preto je dôležitý správny výber typu dôchodkového fondu.

Výber dôchodkového fondu

Petrov investičný horizont, čiže doba do odchodu na dôchodok mu umožňuje bez obáv siahnuť po dynamických - akciových investíciách. Jeho schopnosť znášať riziko vzhľadom na dĺžku horizontu je naozaj vysoká. Pravidelné investovanie navyše priemeruje nákupné ceny dôchodkových jednotiek a znižuje riziko nesprávneho načasovania investície. Peter teda môže pokojne siahnuť po negarantovanom akciovom, alebo indexovom dôchodkovom fonde.

Aký výnos môže Peter od akcií očakávať? Ak budeme pri odhadoch vychádzať z histórie, pri pohľade na graf č.1, ktorý zobrazuje vývoj hodnoty svetového akciového indexu v EUR za posledných viac ako 26 rokov, približne 7,7 % ročne. A to aj napriek výkyvom a pádom akciových trhov, ktoré prišli v dôsledku kríz a recesií za toto obdobie, a s ktorými je potrebné počítať aj v budúcnosti. Za rovnaké obdobie bezpečné štátne nemecké dlhopisy boli schopné investorom priniesť iba 3,7 % ročne, kým inflácia v Eurozóne dosiahla rast necelé 2 % ročne. V reálnom vyjadrení teda akciové trhy doručili investorom na základe uvedeného 5,7 % p.a., a bezpečné nemecké štátne dlhopisy len 1,7 % p.a..

Pokiaľ by si Peter vybral akciový, alebo indexový dôchodkový fond, pri uvedených predpokladoch, jeho dôchodkový účet by pri odchode do dôchodku v 65-rokoch dosiahol nominálnu hodnotu 139 750,52 eur. Zhodnotenie by v tom prípade predstavovalo 96 053,11 eur, čo je viac ako dvojnásobok hodnoty odvodov.

Náš výpočet zahŕňa aj vplyv automatického a postupného presunu jeho dôchodkových úspor do garantovaného dlhopisového dôchodkového fondu, ktorý sporiteľov chráni pred prílišnými výkyvmi hodnoty ich úspor v závere sporenia. Pokiaľ si sporiteľ sporí v inom, ako dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde, po dovŕšení 52 rokov sa povinne stáva sporiteľom v dvoch dôchodkových fondoch súčasne, a to v garantovanom dlhopisovom dôchodkovom fonde a tiež v negarantovanom akciovom alebo negarantovanom indexovom dôchodkovom fonde. Kým v 52 rokoch môže podľa  zákona sporiteľ mať maximálne 90% hodnoty dôchodkových úspor v negarantovanom fonde, o rok neskôr v 53 rokoch je to už len 80%, v 54 rokoch 70%, atď. až kým sa vo veku 62 rokov nestane 100% sporiteľom iba v dlhopisovom garantovanom fonde.

Ak by si Peter namiesto akciového, či indexového fondu vybral dlhopisový garantovaný fond od začiatku svojho sporenia, hodnota jeho dôchodkového účtu by pri odchode do dôchodku podľa uvedených predpokladov o zhodnotení dosahovala hodnotu 79 035,45 €. To je o 60 715,07 € menej, než v príklade so sporením v akciovom, resp. indexovom fonde. Zhodnotenie by napriek tomu v dlhopisovom garantovanom fonde dosiahlo nezanedbateľných 35 338,03 eur.

Aký je rozdiel medzi akciovým a indexovým fondom?

Rozdiel je v investičnej stratégii fondu. Kým v indexovom fonde je cieľom stratégie pasívne nasledovať vývoj akciového trhu reprezentovaného vybraným akciovým indexom, v akciovom fonde môže správca aktívne meniť zloženie majetku fondu. Môže aktívne meniť pomer medzi sektormi, regiónmi, či priamo medzi jednotlivými akciovými titulmi vo fonde. Tiež môže meniť aj pomer samotných akciových investícií v majetku fondu na úkor hotovosti, či dlhopisov. Má tým možnosť reagovať na vývoj akciových trhov a zmierňovať výkyvy fondu znížením akciového rizika. Tým môže zamedziť prudkému pádu hodnoty fondu napríklad počas recesie, či krízy. Správca môže aktívne v akciovom fonde na rozdiel od indexového fondu riadiť aj menové riziko.

Zaujali vás informácie v tomto článku? Chcete sa dozvedieť viac? Navštívte web DSS Poštovej banky na www.dsspabk.sk

U nás môžete vyplniť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení jednoducho a rýchlo prostredníctvom online formulára.

Ako DSS-ky zhodnocujú Vaše dôchodky? pozrite si na uvedenom odkaze aktuálne výkonnosti DSS fondov za posledných 12-mesiacov.

Matej Varga

 

UPOZORNENIE:

Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majetku dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako zmanipulované voľby zrodili bieloruský národ

V čom sa protesty v Bielorusku líšia od minulosti.

Dobré ráno

Dobré ráno: Môže Trump neuznať výsledok prezidentských volieb?

Voľby sa v USA konajú 3. novembra.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Keď diktátor slabne

Lukašenka môže udržať pri moci už len skorumpovaná armáda.


Už ste čítali?