Správna investícia - I.časť

Autor: Matej Varga | 9.8.2018 o 12:40 | (upravené 9.8.2018 o 12:46) Karma článku: 1,61 | Prečítané:  1280x

Čo je správna investícia? Mnohí by odpovedali, že s vysokým výnosom, bez rizika a hneď! Iste, ale sami cítite, že to znie skôr ako rozprávka, než reálny svet...

Ak ale dodržíte zopár zásad, budete mať reálne očakávania a štipku trpezlivosti, investovaním dosiahnete svoje finančné ciele!

Nič nie je zadarmo

Väčšina Slovákov hľadá zhodnotenie, no nemá rada slovo riziko, či výkyvy investície. Nie sú ochotní znášať  ani malé výkyvy a ani dočasne. A pokiaľ investícia nerastie nepretržite, alebo dokonca z krátkodobého pohľadu poklesne, cítia ujmu. Ale vzťah výnosu a rizika nie je možné obchádzať. Malé riziko, menší výnos. Žiadne riziko, takmer žiadny výnos. Čo je ale bez rizika?

Výnos na termínovanom vklade? Investícia do nemeckého štátneho dlhopisu? Slovenský štátny dlhopis? Nie. Ide o bezpečné investície. Ale ani tie nie sú bez rizika, i keď by sa to mohlo zdať. Iste, vklad na termínovanom vklade je garantovaný štátom do hodnoty 100 tisíc eur. Neprídete teda o svoje peniaze, pokiaľ by banka skrachovala. Výnos na termínovaných vkladoch je však v súčasnosti extrémne nízky. Pohybuje sa v okolí nuly. Niektoré banky poskytujú zvýhodnené úroky pri splnení dodatočných podmienok, či kombináciou vkladových a ďalších produktov. Úrokové sadzby jednotlivých bánk odzrkadľujú, okrem iného, aj riziko banky. Tak ako aj výnos firemného dlhopisu odzrkadľuje kreditné riziko danej spoločnosti, či štátny dlhopis kreditné riziko štátu.

Čím vyšší je ponúkaný výnos, o to vyššie je riziko. 10-ročný dlhopis Nemecka nesie v súčasnosti výnos 0,39 % p.a., Slovenska 0,80 % p.a., a Talianska 2,9 % p.a.. Je zrejmé, že existuje medzi nimi rozdiel. V riziku nesplatenia. Taliansky dlhopis má vo výnose voči nemeckému dlhopisu rizikovú prirážku až 2,51 %.

Zrejme nikto nepochybuje, že Nemecko dokáže splatiť svoj dlhopis dnes, aj o 10 rokov. Cena dlhopisu nie je ale stabilná. V čase zaznamenáva krátkodobé výkyvy. A je to normálne. Cena 10-ročného dlhopisu citlivo reaguje na zmenu trhových úrokov s 10-ročnou splatnosťou. Pokiaľ sa úroky pohnú o 1 percentuálny bod nahor, cena dlhopisu klesne zhruba o -8,8 %. Očividne nie je ani nemecký dlhopis bez rizika, resp. bez výkyvov.

Chcete menšie riziko? 2-ročný dlhopis má výrazne menšiu citlivosť na pohyb trhových úrokových sadzieb. Pokiaľ narastú 2-ročné sadzby o 1 percentuálny bod nahor, jeho cena poklesne o -1,88 %. Lepšie však? Najmä ak zvážime malú pravdepodobnosť nárastu úrokov skokovito o 1 percentuálny bod. Výnos do splatnosti, ktorý ponúka nemecký 2-ročný dlhopis je však záporný, konkrétne -0,62 % p.a., slovenský -0,56 % p.a., a taliansky +0,96 % p.a..

Bez akceptovania rizika teda nič nezarobíme, a je potrebné znášať a chápať výkyvy hodnoty ako prirodzenú súčasť investovania. Pred výkyvmi nie sú imúnne ani podielové fondy zložené z aktív, ktorých cena na trhu kolíše. Aj keby malo ísť o bezpečné investície – napríklad nemecké dlhopisy. Pokles hodnoty neznamená stratu. Kým investíciu neodpredáme, je jej pokles iba na papieri a zvyčajne dočasný.

Riziko je cena, ktorú platíme za výnos.

Neznamená to však, že je potrebné akceptovať bezhlavo čo najvyššie riziko. Rozumný investor totiž hľadá čo najvyšší výnos v pomere k akceptovanej miere rizika. Podstupuje len také riziko, ktoré je schopný sám znášať. Z uvedeného vyplýva, že Správna investícia nebude pre každý zámer, a pre každého investora úplne totožná. „One size does not fit all“, alebo inými slovami, ani oblečenie jednej veľkosti a druhu nebude sedieť každému. Ako si teda investíciu správne vybrať?

Schopnosť a ochota znášať riziko

Schopnosť a ochota. Dve odlišné veci. Byť schopný niečo uskutočniť je jedna vec, druhá vec či je človek aj ochotný. A kým mnohí ľudia sú po finančnej a životnej stránke schopní riziko podstúpiť, nie vždy sú aj ochotní. Čím vyšší je ich pravidelný príjem, menšie nevyhnutné výdavky, väčšia finančná rezerva, istejší charakter zamestnania, o to väčšia je schopnosť znášať riziko. Ochota je psychologickej povahy, a pokiaľ nie je v súlade so schopnosťou, budú výsledky investovania nižšie v porovnaní s potenciálom. Zvážte teda svoju ochotu a schopnosť znášať riziko. Pokúste sa ich zosúladiť. Využite svoj potenciál naplno. No vždy investujte len takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku a nebudete sa budiť zo spánku ani v prípade zakolísania jej hodnoty.

Viac informácií získate na www.penzijna.sk

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?