Správna investícia - II.časť

Autor: Matej Varga | 13.8.2018 o 15:15 | Karma článku: 1,33 | Prečítané:  825x

V predchádzajúcej časti  článku sme si uviedli rozdiel medzi ochotou a schopnosťou riskovať, a to že bezpečné investície nie sú bezrizikové. 

Za ochotu podstúpiť malé riziko, môžeme očakávať len malý výnos. 

Správna investícia nebude pre každý zámer, a pre každého investora úplne totožná. Ani oblečenie jednej veľkosti a druhu nebude sedieť každému. Spoločným znakom pre správne investície jednotlivcov však bude to, že je potrebné pri nich pamätať na dodržiavanie niekoľkých základných zásad úspešného investovania.

Investičný horizont a inflácia

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere Správnej investície je časové obdobie, počas ktorého môžete svoje peniaze nechať pracovať. Mnoho investorov neodhadne dobu svojej investície.  Často sa potom stáva, že peniaze zostanú zainvestované napríklad v peňažnom fonde aj sedem rokov, kým pôvodný zámer bol 1-3 roky. To je ale chyba. Prečo? Peňažné fondy neslúžia na dlhodobé investície. Peniaze sa síce zhodnotia,  ale relatívne málo. Podobne ako termínované vklady. A je možné, že v dlhodobejšom horizonte a odrátaní inflácie, nezarobia skoro nič. Inflácia je teda dôvod, prečo si nemôžete dovoliť byť prehnane konzervatívni v dlhom období. Infláciu potrebujeme prekonať, nie iba vykryť.

Poznáme však aj opačný prípad. Investovanie na krátke obdobie do akciových fondov s niekoľkonásobne vyššími výkyvmi, než majú peňažné, či krátkodobé dlhopisové fondy. Aj to je nesprávne. Z krátkodobého hľadiska a pri predčasnom odpredaji investície, môžu výkyvy akciových trhov spôsobiť stratu. Ak investujete na krátku dobu, buďte konzervatívni. Pri dlhom období sa ale nebojte riskovať avšak nepreceňujte  svoju schopnosť tolerovať možné poklesy iba kvôli vidine vysokého a rýchleho zisku. Ak investujete na menej ako 5 rokov v dynamicky orientovanom fonde, pozor na možné poklesy a schopnosť ich tolerovať.

Čo je investičný horizont a akú úlohu zohráva pri výbere správnej investície? Investičný horizont je minimálna doba, počas ktorej je potrebné ponechať vaše peniaze zainvestované, aby ste mohli získať maximálny možný výnos z investície. Čím rizikovejšia investícia, tým dlhší investičný horizont. Súvisí to s výnosom, a veľkosťou výkyvov, ktoré jednotlivé aktíva generujú. Kým investície do konzervatívnejších dlhopisov a nástrojov peňažného trhu vo všeobecnosti majú nižšie výkyvy a potrebujú kratší čas,  akcie potrebujú dlhší čas. Čakanie a trpezlivosť je však dobre kompenzovaná vyšším dlhodobým výnosom. 

Dodržujte odporúčaný investičný horizont. Oplatí sa vám byť trpezliví. Čím dlhšia je doba, na ktorú hodláte investovať, tým vyššie riziko si môžete dovoliť podstúpiť, a tým vyšší dlhodobý výnos môžete očakávať.

Diverzifikácia

Správna investícia je diverzifikovaná. To znamená,  že rozdelí peniaze do viacerých typov aktív, aby ste nestavili všetko na jednu kartu a neskončili zbytočne s „čiernym Petrom“ v rukách. Napríklad kúpa jednej akcie, ktorá hlboko poklesne a vtom momente tratíte. Následne jej môže trvať celé roky, než opäť vyrastie. Ostatné akcie medzitým dosiahnu výnos desiatky, či stovky percent. Hoci podielové fondy sami o sebe predstavujú už diverzifikované investície, mnoho z nich sa môže zameriavať na jeden sektor, región, či jednu triedu aktív. Nerozkladajte však svoju investíciu nepremyslene. Dobrým príkladom je mix akcií a dlhopisov, ale tiež prímes komodít a realít k akciám. Je fajn vybrať si fond, ktorý môže obsahovať viaceré typy aktív a plusom je aj flexibilita stratégie, ktorá umožní správcovi v čase meniť ich pomer v portfóliu.

Bez emócií

Človek by bez emócií nebol človekom. V investovaní sú však zlým radcom, preto im nepodliehajte. Najhoršie rozhodnutia vychádzajú z nezvládnutých emócií. Napríklad v čase výkyvu trhu. Pri poklese je vhodné skôr nakupovať, avšak typická reakcia podielnika fondu je skôr odpredaj a teda zrealizovanie straty. Nechovajte sa stádovite. Konajte čo najviac racionálne a buďte disciplinovaní. To sa týka aj dodržiavania investičného horizontu. Trhy z dlhodobého pohľadu rastú, aj keď z krátkodobého môžu zaznamenať výraznejšie výkyvy a prechádzať krízami.

Pravidelné investovanie

Ak sa obávate nesprávneho načasovania svojej investície, investujte pravidelne napríklad formou sporenia. Pravidelnosť eliminuje uvedené riziko. Investície s väčšími výkyvy totiž umožňujú výhodné nákupy aj v čase poklesu a tým dokážu zlepšiť priemernú cenu aktív.  Výhodou pravidelného investovania oproti veľkej jednorazovej investícii je aj menšie zaťaženie z pohľadu disponibilných zdrojov. Jednoducho vám ostane viac v hotovosti, a stále budete napriek tomu investovať a v čase kumulovať zainvestovanú sumu.

Spoľahnite sa na profesionálov

Ak nie ste profesionál a netrávite celý deň sledovaním správ a trhov, potom bude jednoduchšie spoľahnúť sa na služby profesionálov. Pre výber individuálnych akciových titulov, či iných cenných papierov je potrebné mať pomerne rozsiahle vedomosti a prehľad o situácii na finančných trhoch. Je o dosť rozumnejšie vybrať si podielový fond, ktorého stratégia zodpovedá vášmu investičnému zámeru. Ponuka fondov je pomerne široká, stačí si vybrať. Mnohé aktívne riadené fondy umožňujú správcovi flexibilne reagovať na vývoj trhov. Vám stačí do fondu iba zainvestovať a o ostatné sa postará už správca.

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?