Doba Cashu

Autor: Matej Varga | 11.10.2018 o 9:39 | (upravené 11.10.2018 o 9:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1130x

Podľa štatistík Národnej banky Slovenska držali slovenské domácnosti na vkladoch v bankách k 31.8.2018 celkovo 35,5 mld. eur a to buď úplne, alebo takmer bez úroku.

Inflácia na Slovensku pritom dosiahla medziročný rast k rovnakému dátumu až 2,9 %! Znamenalo to čistú stratu hodnoty majetku Slovákov v reálnom vyjadrení.

Doba Cashu

Mnoho ľudí si myslí, že investovanie nie je pre nich. Boja sa rizika straty, neveria finančným inštitúciám a trhom, myslia si že nemajú dosť peňazí, alebo jednoducho že je istejšie ich držať v hotovosti. Výsledkom je, že sa pre istotu rozhodnú nakoniec umiestniť hotovosť na účet, nízko úročený termínovaný vklad, vkladnú knižku, alebo do skrýše doma v šuplíku. To je však chyba! Vaše peniaze držané v hotovosti sa každý rok znehodnocujú o mieru inflácie. Ročne tak prichádzate v priemerne o 2 % z hodnoty majetku. Poďme sa preto spoločne pozrieť na argumenty, ktoré vám bránia v investovaní.

Investovanie nie je pre mňa

„Na investovaní sa nedá zarobiť“. „Mne to už raz nevyšlo“. „Nemám dosť peňazí“. „Zarobia iba veľkí hráči, ktorí ovládajú svet“. „Bojím sa rizika“.

To sú slová, ktoré zrejme uvedú ako argument všetci odporcovia investovania. Dôvodom prečo to nevyšlo je vo väčšine prípadov nedodržanie základných pravidiel investovania. Zvyčajne ide o chyby ako spanikárenie a zrealizovanie straty, netrpezlivosť, nedodržanie investičného horizontu.

Ak sa investovania bojíte, skúste to na úvod s menšou sumou. Nenechajte sa odradiť tým, že to nejakú dobu nebude rásť. Dôležitý je celkový výsledok po pár rokoch, nie dňoch, či mesiacoch. Čím väčšie výkyvy môže investícia zaznamenávať, teda o čo rizikovejšia je, o to dlhší čas bude potrebné, aby ste investíciu nechali pracovať.

Ani kačku nevytiahnete z rúry po piatich minútach, ak je odporúčaná doba pečenia 2 hodiny. Pokiaľ ste však nedočkaví a nevydržíte, nemôžete sa následne sťažovať, že je kačka nedopečená a nechutí tak, ako ste chceli. V tomto prípade nebude na vine kačka. Rovnako ako pri pečení, aj pri investovaní sú pravidlá jednoduché, len treba byť trpezliví.    

Turbulencie na trhoch

Ako dlho treba nechať peniaze pracovať? Nuž, pri dlhopisovom, alebo konzervatívnom fonde bude investičný horizont vo všeobecnosti kratší ako pri akciovom, alebo dynamicky orientovanom fonde, čo súvisí so spomenutým rizikom a veľkosťou výkyvov.

Pri akciových, resp. dynamicky orientovaných fondoch môže v prípade negatívneho scenára trvať obdobie, kedy bude vaša investícia v mínuse, aj viac ako rok. Avšak, zvyčajne je to neskôr vykompenzované takým tempom rastu, že aj čas, ktorý ste strávili čakaním na návrat, bude pokrytý vysokým výnosom.

Ako príklad si uveďme investíciu do amerického indexu S&P 500 EUR Net Total Return Index, ktorú uskutočnil modelový investor Ivan v júni 2007. Ako už iste viete následne prišla kríza, trhy klesali až do marca 2009. Ivanova investícia za ten čas poklesla takmer o 52 %. Avšak už v roku 2012 bol jej hlboký pokles vymazaný, a neskôr jeho výnos - v októbri 2018 by predstavoval približne 161 %, čo je v ročnom vyjadrení 8,85 % p.a.. Áno, znamená to, že aj za roky, ktoré strávil čakaním na návrat bol kompenzovaný výnosom, ktorý dosiahol slušnú úroveň.

Uvedený príklad a investovanie do akciových investícií je vhodné pre investorov so skúsenosťami, resp. s toleranciou voči veľkým výkyvom. Vy si máte možnosť veľkosť rizika prispôsobiť výberom konzervatívnejších, než akciových fondov.

Ak ste toho názoru, že na investovanie nemáte dosť peňazí, s veľkou pravdepodobnosťou ide o omyl. Mnoho programov pravidelného investovania ako je Investičné sporenie umožňuje investovať už od 10 eur mesačne. Pritom to nijak nezaťaží váš rodinný rozpočet, a napriek tomu si tvoríte finančnú rezervu a využívate ďalšie výhody pravidelného investovania.

Bojím sa výkyvov

Riziko je cena za výnos. Bez podstúpenia rizika nemôžeme očakávať zisk. Ani bezpečné investície nie sú bez rizika. Dokonca ani termínovaný vklad, či štátny dlhopis Nemecka a USA. Nebojte sa rizika, iba si ho prispôsobte svojím potrebám. Je to rovnaké ako napríklad s alkoholom. Pokiaľ si chcete namiešať slabší koktail, o to viac vody, či džúsu do pohára prilejte, a o to viac bude vyhovovať vaším preferenciám a chuti. Pri výbere fondov si stačí vybrať svoj koktail. Ak investujete na krátke obdobie, vyberte si konzervatívnu investíciu s krátkym odporúčaným investičným horizontom. Ak naopak investujete na dlhé obdobie, siahnite po rizikovejšej alternatíve.

Aké je riziko že prerobím všetko?

V podielovom fonde veľmi nízke. Fondy sú zo zákona povinné riziko rozložiť do takej miery, aby sa situácii totálnej straty dostatočne zamedzilo. Určitý čas môže byť hodnota majetku nižšia, ako pôvodne zainvestovaná, avšak kým peniaze z fondu nevyberiete, strata nie je zrealizovaná a investície majú príležitosť sa po čase zotaviť. Ak na vašej investícii nastal výraznejší pokles, môže ísť o dobrú príležitosť doinvestovať a spriemerovať nákupnú cenu podielov fondu nadol. Následne keď sa trhy vrátia k rastu, s nižšou priemernou nákupnou cenou sa dokážete dostať do plusu omnoho skôr.

Na ako dlho investovať?

Investovanie na finančných trhoch a do podielových fondov si vyžaduje čas. Ak chcete investovať na menej ako 1 rok, tak podielové fondy nebudú pre vás asi tá správna alternatíva. Investičný horizont, alebo minimálna doba držania investície slúži pre zníženie pravdepodobnosti, že bude výsledok investovania negatívny. Kým pri konzervatívnych investíciách na to môžu stačiť 2-3 roky, pre akciové fondy bude určite potrebných viac než 5.

Neverím finančným inštitúciám, investovaniu a trhom

Ľudia sa neboja mať bežný účet, či termínovaný vklad v banke, a bez problémov používajú platobné karty, berú si úvery a kupujú iné bankové produkty. No ak príde na rad téma investovania a fondov, hneď im zíde na um zlá skúsenosť suseda, ktorý na fondoch prerobil (lebo nedodržal už spomenuté pravidlá). O bezpečnosti investovania do podielových fondov sa dozviete viac tu.

A čo ak príde kríza?

Kríza momentálne nie je indikovaná. Svetové hospodárstvo zaznamenáva pomerne silný rast. V prípade však, že v nasledujúcich rokoch kríza príde, nesmú s vami zamávať emócie. Snažte investičný horizont dodržať. Finančné trhy kolíšu a kolísať budú. Treba s tým počítať.

Pravidelné investovanie je ale jedna z možností, ako bezpečnejšie investovať v porovnaní s jednorazovou investíciu. Bojíte sa dopadu krízy na hodnotu vašej investície? Potom investujte pravidelne napríklad formou mesačných vkladov.

Ak fond v dôsledku krízy poklesne, pravidelné investovanie pomôže tento prepad zmierniť, a úplne ho vymazať v čase následného hospodárskeho rastu za kratšie obdobie, než v prípade jednorazovej investície. Tým, že investujete pravidelne nakupujete za tú istú sumu vkladu v období cenového dna viac podielov fondu a z ich následného zhodnotenia aj viac profitujete.

Spoľahnite sa na aktívny manažment profesionálov. Čo to znamená? Nuž to, že ak má správca mandát a ambíciu meniť zloženie portfólia fondu tak, aby znížil dopad krízy na hodnotu vašej investície.Je to benefit naviac, a odpadajú vám starosti, ak preferujete zníženie rizika portfólia počas krízy. Niektoré fondy majú možnosť zarábať aj na poklese trhov počas krízy a môžu na nej dokonca profitovať. Prvá penzijná takéto fondy v ponuke má.

Ktorý fond si vybrať?

To závisí od toho, na ako dlho chcete investovať. Ak ide o krátke obdobie, skúste si vybrať tu. Ak strednodobé, potom tu. Ak ide o dlhú dobu, potom si vyberte tu.

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?