Kedy príde ďalšia kríza?

Autor: Matej Varga | 7.11.2018 o 13:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2415x

V poslednom období sa objavilo množstvo článkov k téme príchodu krízy. Väčšina analytikov sa vo svojich projekciách domnieva, že krízu je možné očakávať niekedy v roku 2020.

Ich predpoklad vychádza zo smerovania menovej politiky americkej centrálnej banky Fed, súčasnej fázy ekonomického cyklu, a aktuálneho trendu ekonomických ukazovateľov. Či už to bude skutočne tak alebo nie, isté je, že kríza resp. recesia raz určite príde, a analytici sa dnes môžu len pokúsiť trafiť do toho správneho dátumu. Rovnako, ako je prirodzené striedanie ročných období v prírode, je recesia predsa prirodzenou súčasťou normálneho ekonomického cyklu.  Recesia preto nemá pre dlhodobých investorov predstavovať strašiaka a koniec sveta, ale skôr sa dá na ňu dívať ako na dobrú príležitosť nakúpiť resp. doinvestovať vo výpredaji za výhodné ceny. Súčasná expanzia v USA trvá z historického hľadiska už pomerne dlho (viď graf). Na druhej strane však vysoký vek cyklu, či býčieho (rastúceho) trendu na akciových trhoch, nie je sám o sebe dôvodom pre jeho koniec.

Čo môže cyklus a s ním i býčí trend na akciových trhoch reálne ukončiť? Dokedy budú ešte akciové trhy rásť? Nuž, okrem klasického utiahnutia menovej politiky hlavných centrálnych bánk do takej miery, že zabrzdia ekonomiku, sprísnia úverové podmienky a znemožnia financovanie slabším firmám, môže byť spúšťačom aj hlbší pokles akciových trhov, ktorý umocní presvedčenie investorov a spotrebiteľov, že kríza je už tu (samozrejme v súhre s ďalšími príznakmi krízy). Z tohto presvedčenia zmenia svoje správanie, ktoré ekonomiku nakoniec poškodí. Prevažujúci názor o jej príchode v roku 2020 môže do istej miery preto fungovať aj ako samonapĺňajúca sa prognóza, a to ešte pred samotným rokom 2020. Alebo môže ísť o sériu udalostí týkajúcich sa centrálnych bánk, obchodnej vojny, Číny, Talianska, Brexitu, či Deutsche bank, ktoré by viedli k silnému pesimizmu investorov, zlej nálade spotrebiteľov, a manažérov firiem.

Na druhej strane sa môžu objaviť skutočnosti, ktoré krízu naopak oddialia. Napríklad: Fed bude viac opatrný v uťahovaní menovej politiky budúci rok, než momentálne naznačuje. Trump sa dohodne s Čínou na pravidlách vzájomného obchodu, alebo príde s novým balíčkom fiškálnych stimulov, keď bude pociťovať, že ekonomická situácia sa nevyvíja v prospech jeho politických ambícií, atď.. Sústreďovať sa preto na rok 2020, ako rok príchodu zaručenej krízy, nie je práve správna taktika.

Má význam ešte investovať do akcií?

Alebo je potrebné už teraz, keď sa o kríze začína častejšie hovoriť radšej všetky vypredať? Nuž, kým nie je indikovaná recesia, čo v súčasnosti NIE JE, akciové trhy majú tendenciu a možnosť ďalej rásť. Pred dosiahnutím skutočného vrcholu môžu dokonca rásť až prehnane a euforicky, čo tiež stále nenastalo. Korekcie vývoja akciových trhov, ktoré sú bežné a spôsobené často zbytočnou nervozitou investorov, predstavujú do toho momentu skôr nákupnú príležitosť, než obrat trendu. Mohlo by sa teda stať, že pokiaľ by aj recesia skutočne nastala v roku 2020, opatrný investor by prišiel do toho času o možnosť dosiahnutia ešte pomerne slušného zhodnotenia. Nervózny investor reagujúci na korekcie odpredajom akcií, by si iba zrealizoval straty spôsobené výkyvmi trhov. Tým pádom sa úvahy o výpredaji akcií z portfólia zdajú byť v súčasnosti pomerne predčasné a nesprávne.

Čo ak kríza predsa príde?

Dobrou taktikou a jednoduchým receptom na krízu sa javí byť pravidelné investovanie. Počas poklesu trhov, to umožní investorovi nakupovať aj na dne, priemerovať celkovú nákupnú cenu nadol, a pri návrate trhov k rastu profitovať o dosť skôr, ako v prípade jednorazovej investície v okolí predchádzajúceho vrcholu. Pokiaľ je investovanie do podielového fondu riešené automaticky, napríklad prostredníctvom trvalého príkazu, potom je eliminované aj možné váhanie investora a jeho kontraproduktívne emócie. Tie by mu v zainvestovaní mohli nakoniec zabrániť, a ušiel by mu práve ten najvhodnejší moment pre nákup v blízkosti dna trhov. Ako sa hovorí, noc (pesimizmus investorov) sa zdá byť najtemnejšia tesne predtým, než príde úsvit.

Rovnakú funkciu – pravidelnosti - plní za sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri samotný systém. Mesačne pravidelne investuje hotovosť, ktorú zašle Sociálna poisťovňa na účet sporiteľa v DSS, a správca za tieto peniaze nakúpi pre sporiteľa tzv. investičné jednotky zvoleného dôchodkového fondu. Žiaľ, len necelých 23% sporiteľov si sporí na dôchodok v inom ako dlhopisovom garantovanom fonde. To je pri tak dlhých investičných horizontoch, ako predstavuje sporenie na dôchodok obrovská chyba! Výber fondu na sporenie v DSS preto netreba podceňovať. Ak vám ostáva do dôchodku viac ako 10 rokov, sporte si na dôchodok v II. pilieri v akciovom alebo indexovom fonde. Podobne funguje aj tretí dôchodkový pilier, a výhody pravidelného investovania sa realizujú aj tu.

Nerobiť nič

Vhodným správaním počas skutočnej recesie a poklesu trhov je aj možnosť nerobiť nič. Ako to? Trhy z dlhodobého hľadiska totiž rastú. Ak by ste po poklese spanikárili a peniaze vybrali z fondu, iba by ste zreálnili straty, ktoré sú dovtedy iba na papieri. Ak chcete na investovaní do fondov zarobiť, stačí byť iba trpezliví. A aj keď sa bude vaša investícia zainvestovaná trebárs v blízkosti vrcholu trhov, pokiaľ dodržíte základné pravidlá investovania, budete po čase s veľkou pravdepodobnosťou profitovať. Viac o investovaní do akciových fondov si prečítate tu, a o pravidlách správneho investovania, na ktoré nesmiete zabúdať tutu.

Kedy začať s investovaním?

Je vhodné vyčkávať, alebo investovať teraz, keď sa spomína v médiách možná kríza? Vyčkávanie vás môže pripraviť o zhodnotenie. Súčasný býčí trend akciových trhov, ktorý trvá už viac ako 10 rokov bol neustále sprevádzaný pesimistickým postojom investorov, obavami a nedôverou. Napriek tomu priniesol americký akciový trh investorom od marca 2009 po november 2018 výnos presahujúci 395%, čo je v ročnom vyjadrení 18% p.a.. Nečakajte na „vhodnú“ príležitosť, ak máte obavy, investujte menšie čiastky a pravidelne.

Aký fond si vybrať?

Ak nie ste profesionál a netrávite celý deň sledovaním správ a trhov, a predsa chcete aby vaše investície aktívne reagovali na vývoj trhov, potom bude jednoduchšie spoľahnúť sa na služby profesionálov. Mnohé aktívne riadené fondy umožňujú správcovi flexibilne reagovať na vývoj trhov. Vám stačí iba určiť si svoj investičný horizont, toleranciu voči riziku, a do zodpovedajúceho fondu zainvestovať. O ostatné sa postará už správca.

Čo znamená aktívny manažment? Spoľahnúť sa na aktívny manažment profesionálov znamená, že správca má mandát a ambíciu meniť zloženie portfólia fondu tak, aby znížil dosah krízy na hodnotu vašej investície. Je to benefit navyše a odpadajú vám starosti, ak preferujete zníženie rizika portfólia počas krízy, a naopak zvýšenie pomeru akcií vo fonde v čase rastu trhov.

V rámci sporenia na dôchodok v II. pilieri je príkladom takejto stratégie akciový negarantovaný dôchodkový fond Prosperita. Niektoré podielové fondy majú možnosť zarábať aj na poklese trhov počas krízy, a môžu týmto spôsobom na kríze dokonca profitovať. Prvá penzijná takéto fondy v ponuke má, príkladom aktívne riadeného dynamického fondu určeného na dlhodobé a pravidelné investovanie je Aktívny fond. Ak investujete na kratšie obdobie, alebo ste presvedčení, že potrebujete stabilnejšie riešenie, ktoré akcie neobsahuje, zvážte Stabilný fond. Ak preferujete výhody oboch fondov vo vyváženom pomere, vyberte si Kapitálový fond.

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Upozornenie: Za účelom ochrany majetku v dôchodkových fondoch vykonáva Národná banka Slovenska dohľad nad činnosťou dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Sporenie na osobný dôchodkový účet na základe uzatvorenej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou obsahuje aj riziko spojené s budúcimi výnosmi majetku dôchodkového fondu. Doterajší alebo propagovaný výnos majetku dôchodkového fondu nie je zárukou budúceho výnosu majetku dôchodkového fondu.

Dôchodková správcovská spoločnosť spravuje garantovaný dlhopisový d.f. STABILITA, negarantovaný akciový d.f. PROSPERITA, negarantovaný indexový d.f. PERSPEKTÍVA. Spoločnosť je povinná v garantovanom dlhopisovom d.f. dopĺňať majetok tohto dôchodkového fondu. pokiaľ v sledovanom období poklesne hodnota dôchodkovej jednotky. V negarantovaných dôchodkových fondoch túto povinnosť spoločnosť nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?