Nesnažte sa zbohatnúť, zbohatnite.

Autor: Matej Varga | 10.1.2019 o 13:12 | (upravené 11.1.2019 o 16:29) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1196x

Rok 2018 dopadol pre finančné trhy zle. Najmä jeho záver. Žiadne z aktív nezarobilo, snáď okrem hotovosti v USD, a niečo málo zarobili aj bezpečné štátne dlhopisy Nemecka, či USA.

Nie nevyhnutne to však musí byť dôvod pre kyslý výraz tváre. Prečo?

Napriek tomu, že úvod roka 2018 bol veľmi optimistický - akciové trhy výrazne rástli, už vo februári a marci 2018 silno poklesli do mínusu. Nový vrchol dosiahli až v septembri, ale hneď na to boli opäť zrazené na kolená februárového dna. No, to najhoršie ich ešte iba čakalo. Keď už vyzeralo, že sa hodlajú vrátiť nahor, december priniesol investorom šok. Americké akciové trhy iba tesne unikli hranici 20 % poklesu od predchádzajúceho vrcholu. Inak povedané, tzv. „medvedím trhom“. Tie sa v histórii neobjavujú pričasto, a minimálne polovica z nich je spojená s ekonomickou recesiou. Tá však ešte nie je v momentálne rozdaných kartách. Investori  ju v panike predčasne premietli do hodnoty mnohých aktív. Za ich prílišnou nervozitou stál, do hrude sa búchajúci Donald Trump, jeho obchodné vojny, a nerozumné tweety. Ale tiež obavy z mechanického zvyšovania úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Fed, bez ohľadu na spomaľovanie ekonomík sveta. Ako využiť takéto poklesy, a hoci aj prípadný príchod recesie v budúcnosti vo svoj prospech? Recept na to existuje.

Vec, ktorú pre dosiahnutie úspechu robím pravidelne

Úspešní investori sú tí, ktorí investujú pravidelne, dlhodobo, a pokiaľ je to možné bez emócií. Iba tak možno vybudovať spoľahlivo majetok a bohatstvo. Významnú úlohu tu hrá zložené úročenie, alebo inak úrok z úroku. Nehľadajte zbytočne iný recept. Tento je jednoduchý a správny. Navyše, málokto dokáže správne načasovať jednorázovo investíciu. Buď budete vyčkávať s investíciou pridlho a trhy vám utečú nahor, alebo naopak v eufórii z bezproblémového predchádzajúceho rastu zainvestujete na nejakom vrchole. Neriešte časovanie trhu, nepodarí sa vám to. Investujte radšej pravidelne. Nezmätkujte.

Výhody pravidelného investovania

Pri pravidelnom investovaní znižujete riziko nesprávneho načasovania. To hrozí najmä pri jednorazovom zainvestovaní celej sumy naraz. Pri pravidelnom režime investovania trafíte vrcholy aj dná, a nákupná cena sa tak v čase spriemeruje. Dá sa dosiahnuť dokonca lepší výsledok, ako pri jednorazovej investícii zainvestovanej na začiatku obdobia. Najmä, ak by nasledoval dlhší a hlbší pokles trhov, ako pri recesii.

No nemusí to tak byť. Ak cena aktíva, ktoré nakupujete väčšinu času len rastie bez väčších výkyvov a poklesov. V tomto prípade bude lepšia jednorazová investícia.

Ďalšou výhodou pravidelného investovania je, že sa nevzdávate disponibilnej finančnej rezervy. Stačí, ak budete investovať z pravidelného príjmu časť, ktorú si na to vyhradíte, a zvyšok peňazí vám ostane na bežné výdavky.

Najlepšie urobíte, ak investujete automaticky, napríklad prostredníctvom trvalého príkazu. Vyhnete sa tak zbytočným emóciám a váhaniu či zainvestovať, počas poklesu trhu a krízy. V čase najvýhodnejšej investície, mnoho ľudí zaváha, ak je to ponechané iba na ich rozhodnutí. Trvalý príkaz však tejto situácii zamedzí, a pomôže vašej disciplinovanosti, ktorá je pri investovaní rovnako dôležitá ako soľ pri varení. Ak trhy náhodou na začiatku obdobia klesnú, s pravidelným investovaním sa skôr vrátite nahor, ako pri jednorazovej investícii. Aj to je výhoda pravidelného investovania. Pozrite si príklad.

Prvý príklad

Píše sa rok 2007, je máj. Trhy od prasknutia internetovej bubliny z roku 2000 a nájdení dna v roku 2003 krásne rástli.

Jednorazovo ste teda zainvestovali 7000 EUR. Ide o peniaze určené na dlhodobé zhodnotenie. Vybrali ste si preto akciový fond zameraný na svetové akciové trhy. Správny výber z hľadiska rizika, očakávaného výnosu a dlhého investičného horizontu. Čas však ukázal, že už v júni trhy našli svoj vrchol, a nasledoval pád spôsobený finančnou krízou roku 2008. V jeden moment hodnota vašej investície bola na úrovni 3378 EUR. Na hodnotu 7000 sa vrátila až v auguste 2012. Zmätkári by svoju investíciu v panike zlikvidovali po 50 % poklese, niektorí by vyskočili hneď po návrate na pôvodnú hodnotu investície. Veľa investorov by bolo zas nespokojných, že museli čakať viac ako 5 rokov a nezarobili nič, iba sa im vrátila pôvodná výška investície. Tí, čo by však vydržali a neriešili zbytočne svoje pocity a emócie, na konci roka 2018 by mali 12,5 tisíc. To je 5,11 % výnos za každý jeden rok držania investície. Áno, aj za prvé roky kedy vyzeralo, že investícia iba prerába. Oplatilo sa teda vydržať!

Pre vytvorenie majetku, alebo skutočné zbohatnutie je samozrejme potrebných ešte viac rokov než len uvedených necelých 12 rokov. Prípadne, nutnosť uvažovať o vyššej sume úvodnej investície. Kde ju však vziať? Nie je aj iná cesta k vytvoreniu väčšieho majetku? Možno vás prekvapí alternatíva s pravidelným investovaním.

Druhý príklad

Čo ak ste sa namiesto jednorazovej investície 7000 EUR rozhodli radšej investovať 50 EUR mesačne? Dosiahli by ste vyššie zhodnotenie! Aspoň v percentuálnom vyjadrení. Výnos by bol na úrovni 8,91 % p.a.. Po ďalšie, hodnota vašej investície by bola už v roku 2010 v pluse. Teda o dobré dva roky skôr. Suma vkladov v roku 2018 dosiahla hodnotu 7000, teda rovnakú akú ste v prvej alternatíve zainvestovali jednorázovo. Majetkový účet by vďaka rastu akciových trhov mal ku koncu roka 2018 hodnotu 12 004 EUR. Pravidelné investície vo výške 50 EUR mesačne navyše nijak neznížili počas celej doby vaše disponibilné zdroje.

Čo ak by ste sa rozhodli investovať viac, napríklad 100 alebo 300 EUR mesačne? Výborná alternatíva k väčšej sume jednorazovej investície, nemyslíte? Uvedený príklad však predstavuje ideálny scenár vývoja trhov, t.j. keď na začiatku obdobia klesajú, a následne dlho rastú. Pokiaľ sa obávate príchodu recesie a poklesu trhov, predpokladáte presne opísaný scenár a pravidelné investovanie je dobrým receptom ako ho využiť vo svoj prospech.

V prípade, že by trhy od začiatku iba rástli, by vyššie zhodnotenie rozhodne dosiahla jednorazová investícia. Plus iste ste si všimli, že aj v uvedenom príklade  dosiahla jednorazová investícia vyššiu hodnotu na konci obdobia. Dôvodom je úrok z úroku, ktorý mal možnosť dlhšie pôsobiť na hodnotu vášho majetku, ako pri pravidelnom investovaní, kde posledné z investícií neboli zainvestované viac ako len pár mesiacov.

Čím dlhšie bude môcť efekt zloženého úročenia pôsobiť na vaše investície, o to viac peňazí vám časom bude pribúdať. Tak budete stále rýchlejšie bohatnúť. Pozrite si tabuľku.

Investujte pravidelne bez poplatkov!

Dôležitú úlohu pri investovaní predstavujú aj poplatky. Ak s investovaním nie sú spojené žiadne vstupné poplatky, má to výrazne pozitívny efekt na zhodnotenie. V príklade som s nimi ani nepočítal. A presne túto výhodu vám teraz prináša aj Prvá penzijná. Investujte pravidelne a bez poplatkov vďaka programu pravidelného investovania SMART či Pravidelnému investovaniu na vzdelanie.

SMART vám ponúka možnosť pravidelne investovať vo vybraných fondoch Prvej penzijnej ľubovoľnú sumu, minimálne však 20 EUR. Maximálne výška pravidelnej investície nie je obmedzená. Zvoliť si môžete jeden z troch fondov, podľa toho, aký typ investora ste. Pre konzervatívnejších investorov je určený Stabilný fond o.p.f., či fond nehnuteľností NÁŠ PRVÝ REALITNÝ o.p.f.. Pre skúsenejších, s dlhším investičným horizontom, ktorí sa neboja výkyvov je skvelou voľbou Aktívny fond o.p.f..

Hovorí sa, že jedna z najlepších investícií v živote je investícia do vzdelania. Vďaka nášmu novému Pravidelnému investovaniu na vzdelanie môžete svojim deťom zabezpečiť skvelú budúcnosť. Investovať môžete prostredníctvom tohto programu už od 10 EUR mesačne (maximálne však 500 EUR) po dobu aspoň 5 rokov do Aktívneho fondu o.p.f..

Nečakajte na „vhodnú“ príležitosť, začnite investovať už dnes a robte to pravidelne!

 

Matej Varga

 

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?