Kam investujem, keď úroky sú nulové

Autor: Matej Varga | 8.2.2019 o 16:39 | (upravené 7.3.2019 o 10:07) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1004x

Väčšina Slovákov si pri slovách ako „zhodnotenie“, alebo „investovanie“ predstaví stabilný rast ich peňazí. Zároveň ich však neuspokojí hocijaký výnos. Ako – tak spokojní sa budú cítiť až pri 2 % – 3 % ročne. 

Kde ich však zohnať, keď v súčasnosti na väčšine bežných účtov a termínovaných vkladov dostanú od bánk nulu?

Stabilný vývoj, atraktívny výnos

Existuje samozrejme pár svetlých výnimiek, no i tak. Je to pomerne čudná situácia, do ktorej nás dostala menová politika Európskej centrálnej banky (ECB), tým že znížila svoje úrokové sadzby až do záporu. Výhodou termínovaných vkladov je garancia štátom, že o svoje peniaze do výšky 100 tisíc eur neprídete, no úrok získate až pri splatnosti vkladu, či ukončení viazanosti. V prípade predčasného výberu zvyčajne o úrok prídete.

Okrem termínovaných vkladov môžu úlohu stabilného rastu a zhodnotenia voľných finančných prostriedkov ponúkať aj dlhopisy. Mnohé z nich si však vyžadujú väčšiu sumu minimálnej investície. Niektoré začínajú pri tisícke, iné zas pri 100 tis eurách. Je dôležité, aby ste pri ich výbere dokázali vyhodnotiť schopnosť emitenta splácať svoj dlh, pretože prostredníctvom kúpy dlhopisu mu požičiavate svoje peniaze. Na to, aby ste to správne vyhodnotili, by ste mali byť buď odborníkom, alebo by ste si služby nejakého mali prenajať. Zároveň je fajn, ak riziko dokážete správne rozložiť, a kúpiť si viac ako len jeden dlhopis. Znamená to mať k dispozícii dostatočný objem peňazí. Koľko dlhopisov od rôznych emitentov kúpiť, aby bolo riziko naozaj dostatočne rozložené? Nuž, čím viac, tým lepšie, ale zas nie na úkor výnosu. Malo by ich však byť aspoň 5 až 10. Pokiaľ by ste chceli niektorý dlhopis predčasne odpredať, musíte počítať s určitým rozdielom medzi nákupnou a predajnou cenou, ktorá je pri menej likvidných dlhopisoch aj o 2 % nižšia. Znamená to, že ak by ste dlhopis kúpili, a hneď sa rozhodli ho odpredať, stratili by ste okamžite 2 %, okrem iných transakčných poplatkov. Počítajte tiež s depozitárskymi poplatkami po nadobudnutí dlhopisu.

Dnes je však vzhľadom na nízke úrokové sadzby problém nájsť dlhopis s uspokojivým výnosom. Uveďme si ako príklad desaťročný nemecký štátny dlhopis, ten má výnos len 0,10 % p.a.. Slovenský štátny dlhopis zas 0,75 % p.a.. Čím vyšší výnos do splatnosti dlhopisu, o to väčšia riziková prirážka. Prípadne, dlhšia splatnosť dlhopisu, a tiež väčšie výkyvy jeho ceny. Rozhodne si nekupujte s dobrým pocitom dlhopis firmy, ktorý má splatnosť napríklad 5 rokov, a ponúka v súčasnom prostredí nízkych úrokových EUR sadzieb výnos do splatnosti 7 %, či viac percent ročne!

Ako tretia možnosť sa ponúka dlhopisový fond. Fond má určité výhody v porovnaní s predchádzajúcimi alternatívami. O aké výhody ide?

Stabilný fond o.p.f.

Dlhopisový fond nakupuje do svojho majetku dlhopisy a dlhové cenné papiere. Majetok fondu je tvorený investíciami podielnikov do fondu. Majetok patrí výhradne jeho podielnikom, manažér fondu ich iba spravuje. Správca nesmie uspokojovať svoje záväzky z majetku fondu. Rozhoduje, aké dlhopisy fond nakúpi, v súlade so Zákonom o kolektívnom investovaní. Keďže fond má majetok niekoľko miliónov eur, môže kúpiť množstvo dlhopisov. Riziko zlyhania niektorého z emitentov sa tým výrazne rozkladá, v porovnaní s kúpou jedného, či dvoch dlhopisov individuálnym investorom. Zároveň, ich výber zabezpečuje správca s odbornou starostlivosťou. Nad správcovskou spoločnosťou vykonáva dohľad Národná banka Slovenska, depozitár, a audítor.

Prvá penzijná koncom augusta 2018 uviedla na trh nový dlhopisový fond s názvom Stabilný fond o.p.f.. Fond je určený pre konzervatívnych a začínajúcich investorov, prípadne pre investície voľných finančných prostriedkov, ktoré budete potrebovať až o 2-3 roky.

Od svojho vzniku (fond existuje ani nie pol roka) fond pre svojich podielnikov zarobil už 2,76 % (k 6.2.2019). To je výborná výkonnosť, z ktorej mám ja osobne ako hlavný manažér fondu, ale aj podielnik veľkú radosť a očakávam, že fond bude v podobnom stabilnom vývoji pokračovať aj naďalej.

Správca si za správu fondu účtuje poplatok vo výške 1 % ročne, a depozitár 0,23 % ročne. Výkonnosť fondu je však už očistená o všetky náklady fondu, ide teda o zhodnotenie, ktoré je doručené podielnikovi. Fond má po pár mesiacoch existencie majetok vo výške 10 miliónov eur a rastie ďalej.

Do akých dlhopisov Stabilný fond investuje?

Fond obsahuje prevažne dlhopisy zo skupiny Poštovej banky a J&T, s primiešaním iných domácich a zahraničných dlhopisov. Vďaka svojmu zameraniu je unikátnym riešením, ktoré iný správca na Slovensku neponúka. Umožní vám podieľať sa na financovaní úspešných slovenských a českých projektov, a to aj s menšou sumou peňazí. Fond momentálne obsahuje dlhopisy ako sú J&T Energy Financing, Eurovea, J&T Global Finance, J&T Real Estate Financing, EPH Holding, TMR, EMMA GAMMA, či dlhopis Penta Public. Aktuálny priemerný výnos do splatnosti portfólia fondu po odrátaní manažérskeho a depozitárskeho poplatku je 2,9 %.

Žiadna viazanosť

Ak do fondu zainvestujete, vaše prostriedky nie sú viazané žiadnou konkrétnou splatnosťou, podiely fondu sa dajú odpredať aj v nasledujúci deň. Je však vhodné investované peniaze nechať pracovať aspoň dva roky. Ak však budete peniaze potrebovať predsa len skôr, pokojne môžete požiadať o spätný odpredaj podielov. Peniaze dorazia na váš účet do pár dní, nadobudnuté zhodnotenie vám nik nevezme.

S investíciou do podielových fondov sa zvyčajne spájajú vstupné, či výstupné poplatky. Správca ich však v rámci marketingových akcií môže znížiť, či odpustiť úplne. Prvá penzijná navyše ponúka celoročne odstupňované zľavy z poplatkov na základe výšky vašej investície. Viac sa o poplatkoch a zľavách pri investícii do Stabilného fondu dozviete TU.

Investujte bez poplatkov

Prvá penzijná ponúka svojim klientom možnosť investovať bez vstupných a výstupných poplatkov do Stabilného fondu v rámci programu Pravidelné investovanie SMART, ak vo fonde zotrvajú vaše investície aspoň tri roky, a za ten čas vykonáte aspoň 6 ľubovoľných investícií (ľubovoľné načasovanie, bez obmedzenia ich maximálnej výšky) v hodnote aspoň 20 eur pri každej z nich.

Ak vás Stabilný fond o.p.f. zaujal, navštívte ktorékoľvek obchodné miesto Poštovej banky!

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?