Kam a prečo investovať pravidelne

Autor: Matej Varga | 30.9.2019 o 13:30 | (upravené 30.9.2019 o 13:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3815x

Pokiaľ uvažujete o pravidelnom investovaní a neviete sa rozhodnúť medzi fondom so stabilným vývojom a fondom s výkyvmi, čítajte ďalej...

Niekto to rád búrlivé

Poviete si, kto by už preferoval fond s väčšími výkyvmi, a podstupoval dobrovoľne väčšie riziko? Načo by to bolo vlastne dobré? („A komu tím prospějete?“)

Nuž, ak ide o pravidelné investovanie, práve výkyvy vám umožnia výhodne nakupovať. Uvedieme si názorný príklad dvoch fondov, ktoré vznikli pred rokom a zarobili za ten čas skoro identický výnos.

Kým prvý s názvom Stabilný fond o.p.f. má konzervatívny charakter, keďže ide o dlhopisový fond  s menšími výkyvmi, ale aj menším potenciálnym dlhodobým výnosom;

ten druhý má názov Aktívny fond o.p.f., je dynamicky orientovaný, má podstatne vyšší potenciálny dlhodobý výnos ale prináša aj ďaleko väčšie výkyvy hodnoty investície z krátkodobého hľadiska.

I keď je v príklade skúmané len krátke obdobie jedného roka, aj tak dáva tušiť, v čom spočívajú výhody pravidelného investovania práve do fondu s väčšími výkyvmi...

Povedzme, že investujete pravidelne raz mesačne sumu 50 eur, vždy približne 15. deň v mesiaci - do Stabilného i Aktívneho fondu, celkovo 650 eur. Kým Aktívny fond na začiatku svojej krátkej ročnej existencie nasledoval akciové trhy nadol, a zvyšok času pokles vymazával až kým nedosiahol začiatkom septembra zhruba 4,7% zhodnotenie, Stabilný fond smeroval k rovnakým číslam za ten istý čas a bez väčších výkyvov, viac-menej priamočiaro.

Ktorý z fondov zarobil v prípade pravidelného investovania viac? Poviete si, veď konečný výnos je predsa takmer rovnaký pre oba fondy, tak asi zarobili investorom rovnako, nie?

Nie. Hodnota pravidelných investícií do Aktívneho fondu bola po roku oproti investíciám v Stabilnom fonde vyššia o 62 eur. Príčinou je nižšia priemerná nákupná hodnota podielov fondu. Investície uskutočnené počas úvodného poklesu fondu na začiatku jeho existencie pomohli znížiť priemernú nákupnú cenu podielov nadol, zatiaľ čo priemerná nákupná cena podielov Stabilného fondu, ktorý priamočiaro rástol, v čase len narastala.

Inými slovami, Aktívny fond umožnil nakupovať investorom počas výkyvu výrazne lacnejšie, kým podiely Stabilného fondu nakupovali za čoraz vyššie ceny.

Tým pádom podiely nakúpené pri dne výkyvu Aktívneho fondu priniesli pravidelným investorom aj vyššie zhodnotenie, než podiely nakúpené neskôr.

Jednorazovo vs. pravidelne

Ak by ste na začiatku existencie spomenutých fondov zainvestovali celú sumu naraz, a neinvestovali ju postupne, výsledky by boli samozrejme iné. No i na tomto príklade si ukážeme, prečo je výhodné investovať pravidelne do fondu s väčšími výkyvmi.

Ak by ste teda zainvestovali celých 650 eur naraz pri vzniku fondu, hodnota investície na konci sledovaného obdobia by bola necelých 679 a 680 eur pri Stabilnom respektíve Aktívnom fonde. To je v prípade Stabilného fondu o necelých 22 eur viac ako pri pravidelnom investovaní, ale o takmer 39 eur menej ako pri pravidelných investíciách do Aktívneho fondu.

Z toho vyplýva, že jednorazovo je výhodnejšie investovať do fondu, ktorý má postupný a stabilný rast, kým do fondu s výkyvmi je často výhodnejšie investovať pravidelne a spriemerovať si nákupnú cenu, najmä v prípade, ak nákupná cena najprv klesá a neskôr ku koncu sledovaného obdobia narastá. V prípade, že by Aktívny fond iba rástol za sledované obdobie, výsledok investovania by bol samozrejme v prospech jednorazového investora.

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej. 

  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

Riešeniu demografickej krízy bráni rasizmus, Rómov budeme potrebovať

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?