Kam investovať po príchode recesie

Autor: Matej Varga | 18.10.2019 o 13:09 | (upravené 18.10.2019 o 13:22) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  6637x

Svetová ekonomika citeľne spomaľuje. Na obzore sa črtá aj možná recesia. Kam investovať svoje úspory, a čo robiť s už zainvestovaným majetkom?

Prichádza ekonomické spomalenie, možno recesia

Od konca mája badáme na niektorých ekonomických ukazovateľoch prichádzajúce spomalenie svetovej ekonomiky a nárast pravdepodobnosti príchodu recesie. Nemecko už zrejme je v technickej recesii (pokles HDP dva štvrťroky za sebou).

Americká centrálna banka Fed v reakcii na spomaľovanie najväčšej ekonomiky sveta a neistotu prameniacu z obchodných vojen prezidenta Trumpa obrátila menovú politiku. Po desiatich rokoch pristúpila k znižovaniu úrokových sadzieb. Európska centrálna banka ani nestihla sadzby zvýšiť od roku 2011. ECB okrem ďalšieho zníženia depozitnej sadzby hlbšie do záporu opäť začala aj s nákupom dlhopisov. Brexit zneisteným investorom tiež nepridáva na optimizme.

Kam s peniazmi ak skutočne prichádza recesia?

Vytvorte si rezervu

Dobrou radou je vytvoriť si rezervu na 6 mesiacov nevyhnutných výdavkov. Tieto peniaze majte k dispozícii pre prípad nepredpokladaných výdavkov, či v horšom prípade straty zamestnania. Peniaze by vám mali byť dostupné v priebehu pár dní. Pokiaľ ich držíte na termínovanom vklade, neviažte ich výpovednou lehotou. Nevytvárajte si však zbytočne veľkú rezervu, banky možno budú nútené postupne zaviesť negatívne úročenie aj na vaše vklady, poobzerajte sa aj po možnosti peniaze rozumne zainvestovať.

Spoľahnite sa na odborníkov a pravidelne investujte

Ak máte zainvestovaný nejaký majetok v podielových fondoch, opäť preverte, akú stratégiu majú a do čoho investujú. Zvážte presun tohto majetku do konzervatívnych dlhopisových (STABILNÝ fond, KORUNA) alebo realitných fondov (Náš Prvý Realitný, Office Real Estate), ktoré majú nízke výkyvy. Štátne dlhopisy s vysokým ratingom zvyknú dokonca rásť  počas recesií a poklesov akciových trhov. Sem patria napríklad štátne dlhopisy USA, Nemecka, ale aj Slovenska.

Spoľahnite sa na odborníkov. Ak máte majetok zainvestovaný vo fonde s flexibilnou investičnou stratégiou, ktorá umožňuje správcovi fondu zmeniť zloženie majetku fondu v reakcii na vývoj trhov, či aktuálnu ekonomickú situáciu, nemusíte robiť nič. Správca, ak mu to umožňuje stratégia fondu, má možnosť majetok z akcií zainvestovať do dlhopisov, prípadne aj zarábať na poklese trhov. Takúto stratégiu má napríklad (vyvážene orientovaný KAPITÁLOVÝ fond, alebo dynamicky zameraný AKTÍVNY fond).

Do fondov s dynamicky orientovanou stratégiou je vhodné investovať pravidelne. Môžete tak zarobiť dokonca viac, ako keby ste investovali plánovanú výšku majetku naraz. Pravidelné investovanie je aj dobrým receptom na krízu. Viac sa dozviete v krátkom blogu TU.

Ak máte nasporený väčší majetok na dôchodok v druhom pilieri, zvážte presun majetku z indexových fondov do dlhopisových, alebo aktívne riadených akciových fondov. Nami spravovaný akciový fond PROSPERITA takú stratégiu má. Jeho zloženie flexibilne prispôsobujeme aktuálnej ekonomickej a trhovej situácii. Nové príspevky pokojne ponechajte nasmerované do indexových fondov, ak dôjde k poklesu trhov, budete totiž nakupovať stále lacnejšie.

Na tému ekonomického spomalenia a príchodu možnej recesie sme sa s Martinou Jančekovou zhovárali v Ranných správach RTVS. Príspevok nájdete zhruba od 35:58 min v tv archíve RTVS  TU.

 

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?