Dlhopisové investície v súčasnosti?

Autor: Matej Varga | 27.11.2019 o 12:38 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1096x

Pravdepodobnosť príchodu recesie v horizonte jedného roka v USA dosahuje hodnoty, aké dosahovala naposledy pred krízou z roku 2008. Geopolitické riziká sú najvyššie od roku 2006. Čo s tým?

Neznamená to automaticky, že je kríza bezprostredne za dverami. Zvýšená pravdepodobnosť však nabáda určite k vyššej opatrnosti. Akciové trhy sa však pokojne šplhajú nahor, indexy v USA dokonca dosahujú nové historické maximá. Stojí za tým vidina uzavretia obchodnej dohody medzi USA a Čínou, stále dobré čísla z amerického trhu práce a uspokojenie investorov z uvoľnenia menovej politiky Fed a ECB. Ignorovanie rizík však môže viesť k nepríjemnému prebudeniu investorov a poklesu akciových trhov. Mať v portfóliu iba akcie, neznie ako dobrá taktika v tejto situácii.

Tradičným nárazníkom, či tlmičom výkyvov akciových investícií v portfóliu bývajú dlhopisy. Obyčajne bezpečné štátne dlhopisy. V čase, keď akcie klesajú a investorov zachváti panika, bezpečné štátne dlhopisy s vysokým ratingovým hodnotením obyčajne rastú. Sú teda vhodným doplnkom nielen z hľadiska zmiernenia rizika, ale aj zabezpečenia stabilnejšej zložky výnosu v portfóliu.

Kým americké štátne dlhopisy majú ešte stále v amerických dolároch kladný výnos do splatnosti, o dlhopisoch v eurozóne sa to povedať nedá. Mnohé z nich majú negatívny výnos. To je následkom dlhotrvajúcej uvoľnenej menovej politiky ECB. Tá nedávno v záujme podpory spomaľujúcej ekonomiky znížila sadzby ešte hlbšie do záporných hodnôt, a opäť začala nakupovať eurové štátne dlhopisy.

Negatívny výnos do splatnosti znamená, že ak si taký dlhopis kúpite, a budete ho držať naozaj až do jeho splatnosti, dostanete späť menej peňazí, ako ste doňho zainvestovali. Napríklad, nemecký štátny dlhopis s 10-ročnou splatnosťou má v súčasnosti výnos do splatnosti na úrovni -0,33 %. Každý rok z nasledujúcich 10-tich rokov držania by ste teda účtovne, a pri jeho splatnosti aj nominálne stratili 0,33 % p.a..

Pokiaľ by však onedlho prišla recesia, alebo by sa prehĺbilo ekonomické spomalenie, výnosy dlhopisov by klesli pokojne ešte hlbšie. To by ale znamenalo nárast ceny dlhopisov! Konkrétne, ak by výnos nemeckého 10-ročného dlhopisu v recesii klesol zo súčasných -0,33 % na -1,30 %, cena tohto dlhopisu by vzrástla o približne +9 %. Ako som spomenul, americké štátne dlhopisy majú ešte stále kladný výnos. Potenciál zisku na štátnych dlhopisoch napriek nízkym až negatívnym výnosom do splatnosti teda naďalej existuje.

Avšak po náraste ceny dlhopisu s negatívnym výnosom do splatnosti, aby ste zisk zrealizovali, musíte dlhopis predať skôr, než výnos do splatnosti začne opäť rásť ku kladným hodnotám. Nemôžete ho pasívne držať až do jeho splatnosti. Je potrebné byť teda aktívny a reagovať na aktuálnu ekonomickú a trhovú situáciu.

Negatívne výnosy do splatnosti teda automaticky neznamenajú negatívne výkonnosti dlhopisového fondu, či negatívny výsledok investovania do týchto dlhopisov. Najmä ak má fond flexibilnú a aktívne riadenú investičnú stratégiu. Aby ste nemuseli aktívnu stratégiu realizovať vy osobne a priamo s dlhopismi, je vhodné sa spoľahnúť na odborníkov a investovať do dlhopisového fondu, ktorý takúto stratégiu má.

Fond môže výnos hľadať aj v riadení menového, likviditného, či kreditného rizika, ktoré môže zvyšovať a znižovať vo vhodnom čase v závislosti od situácie na trhu a v ekonomike. Štátne dlhopisy doplniť o dlhopisy, ktoré nesú vyšší výnos, pretože majú nižšie alebo nemajú ratingové hodnotenie, a sú menej likvidné ako štátne dlhopisy. To môže byť správny recept, ako zhodnotiť vaše úspory v čase ekonomického spomalenia, či možnej recesie.

Prvá penzijná má v ponuke dva fondy, ktoré sa snažia priniesť svojím podielnikom stále atraktívne výkonnosti výberom dlhopisových investícií – konkrétne fond krátkodobých investícií KORUNA, a STABILNÝ fond. V rámci dôchodkových fondov druhého piliera uplatňuje DSS Poštovej banky aktívnu stratégiu v garantovanom fonde STABILITA, ktorý si drží prvenstvo vo výkonnosti už niekoľko rokov.

O uvedenej téme – investovanie do dlhopisov v dobe nízkych až záporných výnosov do splatnosti a ekonomického spomalenia / možného príchodu recesie som za Prvú penzijnú hovoril aj na konferencii SASS - Kolektívne investovanie na Slovensku 2019 / Zochova chata.

Vo svojej prezentácii som uviedol, že napriek záporným výnosom sú bezpečné štátne dlhopisy stále vhodným diverzifikátorom portfólia, keďže akciové trhy ignorujú zvýšené riziko recesie, vysokú úroveň geopolitického rizika, a za týchto okolností dosahujú nové maximá. Vyzdvihol som aj potrebu aktívneho manažmentu dlhopisového portfólia z dôvodu nízkych až negatívnych výnosov do splatnosti.

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Nataša Holinová

Matovič je malý slovenský Trump

Stačí prísť na tlačovku a ukázať na nadpis 2 x 2 je 5?


Už ste čítali?