Investujte podľa vášho zamestnania!

Autor: Matej Varga | 21.7.2020 o 10:20 | (upravené 28.8.2020 o 19:52) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  431x

Ľudský kapitál patrí medzi najväčšie aktíva vášho majetku. Existujú teórie, ktoré hovoria o potrebe zohľadniť ho pri tvorbe vášho investičného portfólia. Chcete vedieť ako?

Investovať podľa toho, aký charakter má ľudský kapitál

Ľudský kapitál sú všetky získané zručnosti, schopnosti a vedomosti, ktoré majú vplyv na ekonomickú aktivitu človeka. Predstavuje hodnotu všetkých aktívnych príjmov. Ľudský kapitál dosahuje maximálnu hodnotu v čase, keď človek vyštuduje a získa prvé pracovné skúsenosti. Vtedy je však jeho finančný kapitál obyčajne veľmi malý. S blížiacim sa dôchodkom, ľudský kapitál klesá a naopak rastie hodnota jeho finančného kapitálu. Pri tvorbe portfólia pre konkrétneho klienta môže významne napomôcť to, že zohľadníme aký charakter jeho ľudský kapitál vlastne má. Aj on má totiž svoje riziko a výnosové charakteristiky.

Akciový verzus dlhopisový charakter

Ľudský kapitál môžeme rozdeliť podľa základných charakteristík do dvoch základných skupín:

  1. akciový charakter - teda rizikovejší charakter. Ak je profesia človeka závislá na tom, ako sa darí firme, odvetviu či ekonomike. Jeho mzda má vyššiu kolísavosť aj vďaka tomu, že príjem je naviazaný na bonusy závislé od vývoja tržieb, ziskov, podielu na trhu a iných ukazovateľov.
  2. dlhopisový charakter - príjem skôr fixný a relatívne istý. Príkladom sú ľudia pracujúci v štátnej správe, školstve, zdravotníctve a pod.

Ak má človek ľudský kapitál dlhopisového charakteru, jeho finančný kapitál by mal byť čo najviac investovaný akciovo, aby sa dosiahla rovnováha. Naopak ľudia, ktorí majú svoj ľudský kapitál orientovaný akciovo", by mali investovať „dlhopisovo", alebo menej rizikovo. Ak si klient navyše vyberie akcie spoločnosti, pre ktorú pracuje, podstupuje veľmi vysoké riziko. Keď sa prestane jeho zamestnávateľovi dariť, ide dolu vodou jeho finančný kapitál a na hodnote môže strácať aj ľudský kapitál.

Ako investovať v dlhodobom horizonte?

Popri zohľadnení charakteru ľudského kapitálu treba pri dlhodobom investovaní pamätať aj na to, že nízkorizikové aktíva sú z dlhodobého hľadiska vlastne rizikovejšie, pretože ich predbehne inflácia. Akcie patria do portfólia na dlhý horizont. I keď sú fázy, keď ich hodnota klesne za jeden rok aj o 50 až 60 %, dlhodobo dokážu vyhladiť stratové obdobia a prinášať reálny výnos na úrovni 7 – 8 % za rok. V dlhodobom portfóliu sa investor nemusí sústreďovať len na akcie, ale môže ho doplniť aj o reálne aktíva, ktoré dokážu bojovať s infláciou.   

Reality alebo komodity

S ich pomocou možno portfólio ešte lepšie rozložiť. Komodity sú zaujímave aj preto, že samy o sebe môžu vytvárať infláciu, a teda môžu byť dobrým zabezpečením sa proti rastu spotrebiteľských cien.

Podobne aj reality vedia preniesť vplyv inflácie, pretože v nájomných zmluvách býva navýšenie o infláciu dohodnuté a do cien nehnuteľností sa inflácia dostáva tiež.

PRVÁ PENZIJNÁ, správna adresa pre vaše investície

V ponuke našich fondov nájdete komplexné riešenia obsahujúce všetky spomínané aktíva - akcie, dlhopisy, komodity i reality. Konkrétne ide napríklad o Aktívny fond o.p.f., či Kapitálový fond o.p.f. Pokiaľ sa zaujímate iba o niektoré z aktív osobitne, napríklad reality, ponúka sa Náš Prvý Realitný o.p.f.. Kompletnú ponuku fondov a ich výkonností nájdete na www.penzijna.sk

Základné pravidlá investovania

 

  1. Rozložte riziko, nestavte všetko na jednu kartu. Podielové fondy sú dobrou alternatívou už tým, že majú portfólio zostavené z viacerých titulov alebo aj aktív.
  2. Neinvestujte len na základe minulej výkonnosti.
  3. V dlhom horizonte nebuďte prehnane konzervatívni a v krátkom horizonte, naopak, buďte konzervatívni. Pred investovaním je nutné sa oboznámiť so všetkými informáciami, ktoré o sebe fond poskytuje.
  4. Dodržiavajte investičný horizont. Tým, že zachováte dobu, na ktorú ste sa rozhodli investovať, znižujete pravdepodobnosť negatívnych výnosov.
  5. Nepreceňujte svoju schopnosť ani ochotu znášať riziko len pre vidinu vysokých ziskov. Nemajte prehnané sebavedomie pri investovaní. Ak sa rozhodnete vložiť peniaze do nových investícií vždy zvážte ako sa tým zmení štruktúra vášho portfólia. Človek je tvor emocionálny, ale pri investovaní bývajú emócie zlým radcom. Nepodliehajte im, nesprávajte sa stádovito a konajte čo najviac racionálne. K investovaniu pristupujte disciplinovane.

K dodržiavaniu mnohých z vymenovaných zásad vám môže pomôcť Pravidelné investovanie. Znižuje sa ním možnosť, že investor vstúpi na trh v najnevhodnejšom čase. Pravidelnými nákupmi sa priemeruje nákupná cena a podstatné je, že sporenie predstavuje disciplinovaný prístup k investovaniu.

Matej Varga

 

Upozornenie: S investíciou do podielových fondov je spojené riziko. Hodnota investície môže rásť, stagnovať alebo môže aj klesať a návratnosť pôvodne investovanej sumy nie je zaručená. Štatúty, predajné prospekty a kľúčové informácie pre investorov podielových fondov PRVEJ PENZIJNEJ SPRÁVCOVSKEJ SPOLOČNOSTI POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s. (Prvej penzijnej) sú k dispozícii v slovenskom jazyku na internetovej stránke www.penzijna.sk a v písomnej forme alebo na trvalom médiu v sídle spoločnosti Prvej penzijnej, v sídle depozitára a na obchodných miestach Prvej penzijnej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.


Už ste čítali?