Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Otvorený list všetkým, čo si na dôchodok (ne)sporia v II. pilieri (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Matej

Slovaci neveria 2. pilieru lebo na Slovensku je mozne vytunelovat aj tunel.
Za druhe.Uz teraz je dochodcov 1/4 volicov.Bude ich pribudat A prave dochodci budu rozhodovat o zlozeni vlady.Takze kazda strana ktora chce vladnut si bude dochodcov uplacat.Na dochodky bude aj na ukor zvysenia dani.
Fico to uz davno pochopil.Sulik nie, preto vo vlade po volbach 2020 nebude.
 

 

ako som pisal minule:

este dodam...
hlada sa nieco, ako ked kedysi davno isty Galileo vymyslel dalekohlad a cumel na hviezdy
ak niekto chcel viac detailov, logicky predlzovali dalekohlady az do absurdnych rozmerov
potom prisiel isty Issac, poklepkal na celo "vedcom" s tym, ze tomu nerozumeju, a z niekolko desiatok metrov dlhych dalekohladov spravil kratucky teleskopik za pomoci optiky/zrkadiel
teleskop, uzasny to vynalez...tak jednoduchy a funkcny az to mrazi, ako malo stacilo...iba odrazit svetlo do ohniska

teraz sa tiez hlada clovek ako bol Issac, ktory uplne jednoducho, za pomoci medziclanku, urobi z obludy meom dochodkovy system nieco uplne jednoduche, fungujuce a prakticke :)

snad som to napisal zrozumitelne :)
 
Hodnoť

 

Odporucat prechod na akciovy index na VRCHOLE konjunktury, tesne pred padom, je hotovym receptom na samovrazdy sporitelov. Ale co sa da cakat od veduceho DSS-ky, tomu je jedno, tito na tom zarobia aj tak.
 

hm

ocuvaj ... ja ked teba chytim ... na ulici ... potom bude halo
tymto jednookovy bill bolo ... ziskal som odkial volate, zato zdvihnul som zdycky telefon !!!
ja takto necham vytrast ...!!!

zaujimalo by ma teda, ci sa uz vie, kedy ta konjunktura presne padne ... ale nie akoze "coskoro" alebo "uz onedlho" ...
lebo coskoro a aj onedlho napr. uz malo padnut euro atd.

a este ma zaujima kedy Putin vyda ten zlaty rusky rubel, aby som si mohlo zan zamenit tie moje bezcenne eura ...

a to bude povedat kto je tam !!!
 

 

Zajtra vypovite na krajskym velitelstvu! Potom bude bratranec.. Nebudes podakovat!

Keby sme vedeli, kedy to ma d®bnut, tak sme milionari, ak nie miliardari. Tak neziadajte odo mna tuto informaciu. Avsak je zrejme, aj z pohybov na svetovych akciovych trhoch a z inych ekonomickych ukazovatelov, ze obdobie rastu je neudrzatelne a prichadza volatilita.

Sentiment - to je to, co momentalne plne ovlada trhy a ten je prchavy, prechodny a hlavne momentalne celkom nepredvidatelny. Staci teraz, ze sa nieco stane, nieco nepredvidatelne (Katrina) alebo naopak bude odhalene nieco doteraz nepovsimnute (nekryte hypoteky, ktore si vsimol Michael Burry vid napr. The Big Short) a krasne sa to moze rozpadnut ako domcek z kariet. Z dlhodobeho hladiska to v podstate NIE JE problem, ale z kratkodobeho hladiska budu ludia krkat. Taktiez akekolvek investovanie teraz je cisty gambling, zhruba na urovni vrcholu bitcoinovej bubliny.

Z tohto hladiska sa treba pozerat na nasich dochodkovych investorov a tych SMEJDOV z DSS-iek, ktori poberaju od ludi cast penazi na dochodok a ponukaju zalostne sluzby s mimoriadne otaznou protihodnotou, samozrejme spojene s poriadnou davkou balamutenia e.g. setrime si na SVOJOM ucte a oni nam peniaze ZH0VN0CUJU, atd.. Ti by boli najradsej, keby odchod do dochodku bol co najneskor a dochodok bol co najkratsie poberany (id est NECH TI DOCHODCOVIA CO NAJSKOR ZDOCHNU), len aby nemuseli vyplacat beztak zalostne dochodky z II. piliera. Dochodkova reforma je na Slovensku jedna velka katastrofa, od®b na ludi, a ZIAL Fico za to nemoze.
 
Hodnoť

Vážený pane

Chvála všetkým ktorí nevstúpili do druhého piliera lebo na druhom pilieri profitujú len podvodníci ktorí ho vymysleli a nie tí čo tam odvádzajú peniaze. Veď je výsmech ako ozobracujete ľudí. Po 10 rokoch sporenia dôchodok z druhého piliera 25 €??? Manažéri platy desaťtisíce??? Hanbíte sa
 

A koľko je dosť?

DSS brala priemerne 1/3 10 rokov a dala 25€
Soc. poisťovňa berie 42 rokov celý odvod.

1/3 x 10 rokov = 3,3 roku odvodov
1 x 42 rokov = 42 rokov odvodov
SP by Vám mala vyplatiť 318€

25€ z 2.piliera zodpovedá 318€ z 1.piliera.


To je veľmi zjednodušené. Ju to veľa PRE a PROTI v prípade pilierov.

10 rokov je hlavne veľmi krátka doba, min. je 20 rokov.
 

 

Vážený pane, ja si veľmi dobre pamätám keď ste na začiatku lanárili ľudí do 2 piliera, sľubovali ste svajciarske dôchodky. Dokonca ste lanárili aj ľudí ktorí mali 5 rokov do dôchodku. Mňa asi vyššia moc osvietila že som tam nevstúpila. Neklamte obyčajných ľudí lebo profit z 2 piliera máte len Vy majitelia a sprostredkovatelia.
 

Vážená pani,

môžme sa aj takto oslovovať, aj keď je to na internete nezvyklé.

Ja som určite nikoho nelanáril. Nie som majiteľom DSS.

Istý profit z 2. piliera očakávam a v podstate to zatiaľ vyzerá dobre.
Samozrejme to nie pre všetkých.


Za to Vás, viem usvedčiť z klamstva.

Vaša veta " Dokonca ste lanárili aj ľudí ktorí mali 5 rokov do dôchodku" je klamstvo.

Nikdy nebolo možné vstúpiť do 2. piliera menej ako 10 rokov pred dôchodkom.
na začiatku bola táto doba dokonca 15 ročná.

To viem dokázať.
 

 

Viete ja som pracovala v oblasti miezd viac ako 25 rokov. Chodila som na školenia ešte pred zavádzaním 2 piliera do praxe a viem čo nám zástupcovia 2 piliera prednášali. Tak ma prosím Vás neobvinujte z klamstva.
 

Pod pojmom "zástupca 2. piliera"

rozumiete agenta?

Takí šmejdi robia dodnes. Nemá to nič z 2. pilierom.
Dnes Vás nahovoria napr. na Investičné životné poistenie.

Ja tvrdím, že agenti sú zbytoční.

Človek by mal mať však svoju hlavu.

Nikdy nič neuzatváram na:
- reklamnej akcii
- na ulici
- po telefóne
- v časovej núdzi

Okrem mohutnej kampane, boli aj korektné informácie.
Tiež si nekúpite všetko, čo Ste včera videli v TV.

Na vine nie je 2.pilier, aj keď nie je bez chyby.


Čo by Ste považovali za adekvátny dôchodok z 2. piliera?
 
Hodnoť

:-):-):-):-)

Dopriala by som vsetkym co zastavaju nazor co najneskor do dochodku-aby im po 50 vymenili teple miestecka za normovanu pracu za pasom-a aby to nebolo "scestne" - mali by robit aspon do 70. :-):-):-)
Pretoze syty hladnemu neveri-pretoze syty si o hladnom mysli ze je to - scestne:-):-):-)
 

presne tak

chlapik, čo celý život v teplom kancli prehadzuje papiere, bude ludom, čo realne niečo tvoria, rozprávat, že by mali robit do sedemdesiatky.
 
Hodnoť

sporte si v akciách?

sporte si v akciách? skôr tie indexové sa oplatia oveľa viac alebo voľba inej DSS ako Poštovej :

http://prntscr.com/n6amq9
 
Hodnoť

 

Ako argument pre druhý dôchodkový pilier sa používa predpoklad zlého demografického vývoja. Prečo sa však tento predpoklad berie ako „hotová vec“? Nebolo by rozumnejšie zamyslieť sa nad tým, ako prípadne zmeniť predpokladaný demografický vývoj?
Zmyslom druhého piliera je nejakým spôsobom „obísť“ riziká spojené s demografickým vývojom. Ak by však efekty druhého piliera zafungovali, istota ľudí by sa zvýšila a možno počítať s tým, že by sa to odrazilo aj v demografickej krivke. Ľudia by sa cítili komfortnejšie, istejšie, a začalo by sa (možno) rodiť viac detí. Viac detí by zase ale spätne znamenalo, že by bolo možné udržať dôchodkový systém len v rámci prvého piliera. Nebolo by potom jednoduchšie a lacnejšie podporiť natalitu priamo, teda bez zavedenia veľmi drahého a pravdepodobne nie moc efektívneho druhého piliera?
Bez dostatočnej natality a dobrého demografického vývoja vzniká otázka, ako bude krajina so zlým demografickým vývojom schopná zabezpečovať tovary a služby pre svojich obyvateľov (napríklad aj dôchodcov)? Takáto krajina, ktorá postaví dôchodkové zabezpečenie nie na zdravom demografickom vývoji, ale na raste kapitálových trhov, bude mať síce (možno) dostatočné finančné zdroje, ale zároveň nebude schopná tieto finančné zdroje využiť, pretože nebude mať dostatok ľudí, ktorí by boli schopní v ekonomike pracovať. Takáto krajina bude mať potom iba dve možnosti:
a) Potrebný tovar a služby dovezie zo zahraničia. Toto riešenie bude extrémne drahé, pretože takáto krajina nebude môcť platiť primeraným kvalitným tovarom a službami, ktoré by sama vyrobila, a bude schopná platiť iba v peniazoch. Bude teda v konečnom dôsledku platiť za tie dovezené tovary a služby veľmi draho.
b) Potrebnú pracovnú silu (na výrobu tovarov a poskytovanie služieb) dovezie zo zahraničia. Tu vzniká otázka, že odkiaľ? Z Indie, Číny, Sudánu? Vzniknuté sociálne problémy budú spojené s nákladmi, ktoré prevýšia akýkoľvek predstaviteľný pozitívny efekt.
Namodelujme si štát, ktorý by mal iba druhý - kapitálový pilier, a úplne by zrušil priebežný dôchodkový pilier. Pracujúci ľudia takéhoto štátu by mali investované svoje peniaze (určené na dôchodkové zabezpečenie) iba a výlučne na kapitálových trhoch prostredníctvom dôchodkových správcovských spoločností. Pretože pracujúci ľudia tohto štátu by počítali s tým, že svoj dôchodok majú zabezpečený z výnosov na kapitálových trhoch, a nie z práce ich detí alebo generácie ich detí, neboli by motivovaní deti mať. Nič (okrem reprodukčného pudu) by ich neviedlo k tomu, aby mali a vychovávali deti. Celý produktívny život by iba pracovali a ukladali svoje voľné peniaze na kapitálových trhoch, a po nociach by si iba listovali vo svojich výpisoch so stavom na účtoch na fondoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Postupne sa z tohto štátu stáva štát bezdetných egoistických parazitických gerontov, neschopných okrem svojho sebectva (re)produkovať čokoľvek iné. Chceli by ste žiť v takom štáte? Ja nie. Mimochodom, teraz mi napadá, že jeden veľký štát mi to už teraz pripomína. A ešte dovetok: Takýto štát by vlastne vždy iba parazitoval na (pozitívnom) demografickom vývoji v iných štátoch. Bolo by možné, aby takto fungoval všetky štáty? Asi nie, pretože celý svet nemôže parazitovať sám na sebe. Alebo môže? ... (pokračovanie)
 

 

Priebežný aj kapitálový pilier sú iba dve strany tej istej mince. Nemôžem zabezpečovať dôchodok pre dôchodcov iba zo zostatkov na účtoch (z virtuálnych zostatkov). Vždy sa dá zabezpečovať dôchodok iba z reálnej práce (tovarov a služieb) poskytnutých v reálnom čase, teda v čase, keď vznikne potreba tieto tovary a služby spotrebúvať. Tie tovary a služby musí však v tom reálnom čase niekto vyrobiť alebo poskytnúť. Tým, kto tie tovary a služby vyrobí a poskytne, nemôže byť nikto iný ako naše deti alebo deti z generácie našich detí. Spomenúť tu príbeh o troch grošoch by bolo asi už naozaj redundatné.
Otázka týkajúca sa demografického vývoja je jednoduchá, logická a legitímna. Tá otázka je veľmi jednoduchá vo svojej podstate, a ak sa ju ľudia snažia bagatelizovať, svedčí to o tom, že si s ňou nevedia rady. Že jednoducho odpoveď nikto nepozná, a čo horšie, nikto si ani nie je schopný a ochotný takto tú otázku položiť. Zopakujem, tá otázka je absolútne jednoduchá, logická a legitímna. Presne takto totiž tá otázka bude stáť, ak sa nezmení demografický vývoj. Nijak inak stáť ani nemôže. Proste, jedného dňa sa zobudíme a tá otázka (a jej riešenie) budú stáť pred nami.
Niekedy sa argumentuje, že vôbec neplatí, že čím viac detí, tým bohatší štát. S tým sa dá do určitej miery súhlasiť. Existuje však veľmi presná hranica miery pôrodnosti, pod ktorou už nie je možné zabezpečiť ani jednoduchú reprodukciu počtu obyvateľstva. Ja hovorím, že aspoň túto mieru by sa mal štát (ľudia žijúci na určitom území, ak chcete národ, societa, komunita...) snažiť zabezpečiť, inak mu reálne hrozí vyhynutie. Ak sa má niekto o nás v starobe postarať, tak to budú naše deti, nikto iný. Buď sa o svojich starcov postarajú deti priamo, to znamená napríklad to, že by neexistoval dôchodkový systém ako celok (napríklad v Thajsku nie je žiadne dôchodkové zabezpečenie) a deti by boli povinné sa o svojich rodičov osobne postarať. To je jedna možnosť. Druhá možnosť je (vymyslel ju Bismarck), že ľuďom v produktívnom veku štát (spoločnosť, komunita...) niečo z ich práce (v podobe mzdy) vezme a prerozdelí to starým ľuďom, ktorí sa dožili určitého, relatívne vysokého veku. Tí starí ľudia si potom za tie prerozdelené peniaze vo svojej starobe kúpia prácu (tovar a služby), ktoré potrebujú. Ten tovar a tie služby im poskytnú ich deti, nikto iný to neurobí („neodpracuje“).
Takže, otázka stojí takto: Dovezieme všetko, čo potrebujeme (tovar a služby) alebo to za nás doma vyrobí/poskytne niekto, kto príde z cudziny? Pokiaľ ide o dovoz tovarov, ale iste, dopyt bezdetných gerontov v starobincoch po tovaroch bude, a tovary radi prídu, len za akú cenu, ak tí geronti nebudú schopní okrem svojho egoizmu produkovať nič iné, žiadne protihodnoty? A pokiaľ ide o dovoz pracovnej sily, je masový príchod pracovnej sily z Východu (Juhu) z nášho hľadiska rozumné riešenie? Lebo keď tu budeme mať ženičky a mocných chlapcov z Ázie a Afriky (a pod.), bude to ešte Slovensko? Ja nie som žiaden nacionalista, len viete sa s tým takto jednoducho zmieriť? Minarety, burky a tak...? V pohode? Ja neviem, nie som si istý, či to je presne to, čo sme chceli. Alebo žeby áno? Žeby práve presne toto bolo to, o čo ide?
Používam v tejto súvislosti pomerne drastický príklad a vopred sa ospravedlňujem za jeho expresívnosť: Kto bezvládnemu, v starobinci bývajúcemu dôchodcovi, ktorý má na účtoch (povedzme aj v DSS...) tisícky či milióny eúr, s prepáčením, utrie zadok, osprchuje ho a nakŕmi ho, ak to neurobia jeho deti (vnuci), alebo ľudia z generácie jeho detí (vnukov)? Príde to urobiť mladá žena z Pakistanu? Za akú cenu?
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 15 378
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 7 015
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 3 409
 4. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 2 563
 5. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 2 143
 6. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 1 855
 7. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 659
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 463
 9. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 1 382
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 1 301

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 2. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 3. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 4. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 5. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 6. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 7. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 8. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 9. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 10. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov


Už ste čítali?